Sert keresteler genel olarak ılıman iklimlerde yetişen ve geniş yapraklı ağaçlardanelde edilirler. Buna göre bu ağaçların çeşitlerine baktığımızda ise ceviz, huş ağacı, karaağaç, meşe, akçaağaç, ıhlamur ve dişbudaktır. Sert kerestelerin farklı yetiştirme alanları da vardır bunlarda tropikal olarak isimlendirilir. Bu ağaçlar özellikle müzik aletlerinin yapımı sırasında ve evlerde iç dekorasyon da kullanılmaktadır. Bu ağaçlar genellikle ince işlerde kullanıldığından dolayı daha değerlidirler. Tropikal kerestelerin bu alanda kullanılmasının nedenlerinin başında ise çok iyi cila tutuyor olmaları ve daha kolay bir şekilde işlenebiliyor olmasından kaynaklanır. Damarları daha güzel ve zariftir bunun içinde inşaatlık keresteden çok daha değerli olarak bilinir. Tropikal olmayan keresteler ise daha çok mobilya ve doğramacılık işlemlerinde tercih edilirler. Az kıymıklı olmaları onların kolaylıkla eğilip bükülmesine neden olur. Alor Orman Ürünleri olarak sert ve yumuşak kereste çeşitlerinde tüm müşterilerimizi en uygun fiyatlarla kaliteyle buluşturmaktayız. Satış öncesi ve satış sonrası müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetimizin garantisini vermekteyiz. Zamanında ve hızlı teslimatı ilke olarak benimsemiş bir şirket olarak sizler de kereste çeşitlerindeki ihtiyaçlarınız için Alor Orman Ürünleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

KAYIN KERESTE

Kayın ağacı oldukça sağlam ve çizilmeye karşı dayanıklı bir ağaç türüdür. Ağacın sahip olduğu beyaz öz odun rengi buharlama işleminden sonra açık pembe bir hal alır. Mobilya endüstrisinde en çok kullanılan ağaç türlerinden biridir. Özellikle geniş çaplı olarak dayanıklılığından ötürü sandalye ve koltuk iskeletlerinde kullanılmaktadır.

Firmamızda kayın kerestenin birinci sınıf kaliteden dördüncü sınıf kaliteye kadar bütün kalite sınıfları 5'lik, 6'lık, 8'lik ve 10'luk olarak muhtelif boylarda bulunmaktadır. Bununla beraber prizma olarak tabir edilen kenarı alınmış şekilde kayın kereste de ürünlerimiz arasında yer almaktadır.

Kalite SınıfıKalınlık
1. Sınıf Kayın Kereste5cm - 6cm - 8cm - 10cm
2. Sınıf Kayın Kereste5cm - 6cm - 8cm - 10cm
3. Sınıf Kayın Kereste5cm - 6cm - 8cm - 10cm
4. Sınıf Kayın Kereste6cm - 8cm

 

KAYIN LATASI

Diri odunu kırmızımsı beyaz olup, öz odunu kırmızımsı kahverengidir. Sert dokusu nedeniyle uzun ömürlü ve sağlamdır. Yetişme şartları ve rutubet miktarıyla ilgili olarak işlenme özellikleri değişir. El aletleri ve makinelerde işlenebilir. Çok iyi torna edilebilme özelliğine sahiptir., buharlama işlemiyle çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirilir. Kolay yapıştırılır, renk verilebilir, çok iyi cila kabul eder.

Sıkça Sorulan Sorular